2023 Appointments

The County Board has made the following appointments:

December 19th Recessed Meeting

Clarendon Alliance Board of Directors

Appoint          Jeanhee Kim for a term ending December 31, 2025

Economic Development Commission

Appoint          Anthony Burchard for a term ending December 31, 2026
Appoint          Matthew Weinstein for a term ending December 31, 2026

Rosslyn Business Improvement District Board of Directors

Appoint          Rob Moss to a term ending December 31, 2025

Social Services Advisory Board

Appoint          Bill Benton for a term ending December 31, 2024
Appoint          Brittany Walker for a term ending December 31, 2025
Appoint          Monica Lenser for a term ending December 31, 2025
Appoint          Twila Mack for a term ending December 31, 2026
Appoint          Eden Russom for a term ending December 31, 2026
Appoint          Brian Marroquin for a term ending December 31, 2027

Technology Advisory Commission

Reappoint     Frank Jazzo for a term ending December 31, 2026

November 14th Recessed Meeting

Arlington Partnership for Children, Youth and Families

Appoint          Benjamin English for a term ending November 30, 2025

Forestry and Natural Resources Commission

Reappoint     Phil Klingelhofer for a term ending November 30, 2026

Housing Commission

Appoint          Zackary Linick for a term ending November 30, 2027

Human Rights Commission

Appoint          Wanda Younger for a term ending November 30, 2026

Tenant-Landlord Commission

Appoint          John Reynolds for a term ending November 30, 2026
Appoint          Griffin Koupal for a term ending November 30, 2026
Appoint          Andrew Ferreira for a term ending November 30, 2026

 

October 17th Recessed Meeting

Arlington Partnership for Children, Youth and Families

Appoint         Taja Iglesias for a term ending on October 31, 2025
Appoint         Gary Shulman for a term ending on October 31, 2025
Appoint         Scott Taylor for a term ending on October 31, 2025

Commission on Aging

Reappoint     Kate Chutuape for a term ending on June 30, 2026
Designate     William Way as Chair for a term ending on December 31, 2023
Designate     Kathleen Cameron as Vice Chair for a term ending on December 31, 2023

Commission on the Status of Women

Appoint         Harjinder Gill for a term ending on October 31, 2026
Appoint         Lorelle Langhorne for a term ending on October 31, 2026

Community Development Citizens Advisory Committee

Appoint         Christopher Concepcion for a term ending October 31, 2026

Economic Development Commission

Appoint         Benjamin Garthwaite for a term ending October 31, 2026
Reappoint     Kevin Yam for a term ending October 31, 2026
Reappoint     Bill Dunn for a term ending October 31, 2024
Reappoint     Scott Pedowitz for a term ending October 31, 2024

Neighborhood Complete Streets Commission

Appoint         Robert Gerber for a term ending October 31, 2026
Appoint         Aaron Schuetz as Bicycle Advisory Commission representative for a term ending November 23, 2024

Northern Virginia Juvenile Detention Center

Reappoint     Earl Conklin for a term ending May 31, 2027

Park and Recreation Commission

Reappoint    Sergio Enriquez for a term ending October 31, 2025

Tenant-Landlord Commission

Reappoint     Emily Camardo for a term ending October 31, 2026

September 26th Recessed Meeting

Arlington Partnership for Children, Youth & Families

Reappoint     Janetta Brewer for a term ending July 31, 2025

Board of Equalization of Real Estate Assessments

Appoint         Johnny Mendez for a term ending December 31, 2023

Climate Change, Energy and Environment Commission

Reappoint     Joan McIntyre for a term ending September 30, 2025
Reappoint     Jonathan Morgenstein for a term ending September 30, 2025

Commission on Aging

Appoint         Adele McClure for a term ending on September 30, 2026
Reappoint     Lincoln Cummings for a term ending on March 31, 2024
Reappoint     William Way for a term ending on September 30, 2026

Commission on the Status of Women

Appoint         Jade Garnett for a term ending on September 30, 2026

Community Oversight Board

Reappoint     Julie Evans for a term ending September 30, 2027
Reappoint     Martin Ennis-Osorio for a term ending September 30, 2027
Reappoint     Anika Montgomery for a term ending September 30, 2027
Reappoint     Charles McCullough for a term ending September 30, 2027

Community Services Board

Reappoint     Jenette O’Keefe for a term ending September 30, 2026

Disability Advisory Commission

Appoint         Karen Audant for a term ending September 30, 2025

Fiscal Affairs Advisory Commission

Reappoint     Gillian Burgess for a term ending June 30, 2025

Historical Affairs and Landmark Review Board

Appoint         Andrew Fackler for a term ending September 30, 2027

Human Rights Commission

Reappoint     Steven Krieger for a term ending September 30, 2026

Joint Facilities Advisory Commission

Appoint         Star Hy for a term ending September 30, 2025
Appoint         Natalie Roy for a term ending September 30, 2025

Park and Recreation Commission

Appoint         Claire Pascocello for a term ending September 30, 2025
Appoint         Gary Shinners for a term ending September 30, 2025
Reappoint     Adam Rasmussen for a term ending September 30, 2025
Reappoint     Melissa Riggio for a term ending September 30, 2025

Transportation Commission

Reappoint     Christopher Slatt for a term ending September 30, 2024

Trespass Towing Advisory Board

Reappoint     Al Leach for a term ending September 30, 2026

July 25th Public Convocation to Convene a Closed Meeting

Industrial Development Authority

Appoint                Nadina Kezel for a term ending July 31, 2027
Appoint                Ryan Pierce for a term ending July 31, 2027

July 18th Recessed Meeting

Climate Change, Energy and Environment Commission

Appoint         David Evans for a term ending July 31, 2025
Appoint         Suzanne Swink for a term ending July 31, 2025
Appoint         Elizabeth Whitney for a term ending July 31, 2025

Commission on the Status of Women

Designate     Caroline Romano as Chair for a term ending June 30, 2024

Community Services Board

Appoint         D’Roscoe Webster for a term ending July 31, 2026

Disability Advisory Commission

Reappoint     Alexa Mavroidis for a term ending July 31, 2025
Reappoint     Doris Ray for a term ending July 31, 2025

Economic Development Commission

Reappoint     Steven Cooper for a term ending July 31, 2026
Reappoint     Catherine Lynch for a term ending July 31, 2026

Health Systems Agency of Northern Virginia

Appoint         Robert Sharpe for a term ending June 30, 2026
Appoint         Jennifer Weber for a term ending June 30, 2026

Parks and Recreation Commission

Reappoint     Neal Hunter for a term ending July 31, 2025

Planning Commission

Reappoint     Nia Bagley for a term ending July 30, 2027
Reappoint     Tenley Peterson for a term ending July 30, 2027

Sports Commission

Reappoint     John Mingus for a term ending July 31, 2025
Reappoint     Nancy Sharkey for a term ending July 31, 2025

Transportation Commission (TC)

Appoint         Justin Fuhrmann for a term ending July 31, 2026
Designate     Christopher Slatt as Chair for a term ending June 30, 2024

June 13th Recessed Meeting

Citizens’ Advisory Commission on Housing

Appoint           Katie Wenger for a term ending June 30, 2027

Fiscal Affairs Advisory Commission

Designate      Gillian Burgess as Chair for a term ending June 30, 2024

Forestry & Natural Resources Commission

Appoint         Robert Benson for a term ending June 30, 2026

Historical Affairs & Landmark Review Board

Appoint           F. Gray Handley for a term ending June 30, 2027

Northern Virginia Juvenile Detention Commission

Appoint        Marguarite Gooden for a term ending June 30, 2027

Northern Virginia Transportation Authority

Appoint            Matt de Ferranti for a term ending December 31, 2023

Partnership for Children, Youth and Families

Appoint         Andrew Jackson Campbell for a term ending June 30, 2025

Planning Commission

Appoint         Peter Robertson for a term ending June 30, 2027

Sports Commission

Appoint             Deb Ryan for a term ending June 30, 2025
Appoint             Bryan Eckle for a term ending June 30, 2025

Technology Advisory Commission

Appoint         Prescott Burden for a term ending June 30, 2026

 

May 16th Recessed Meeting

Arlington Partnership for Children, Youth and Families

Appoint         Karen Herrling for a term ending May 31, 2025

Commission for the Arts

Appoint         Alyssa Tope for a term ending May 31, 2026

Community Services Board

Appoint         Daniel Adams for a term ending May 31, 2026

Economic Development Commission

Appoint         Joseph Oyler IV for a term ending May 31, 2026
Appoint         Paula Sorrell for a term ending May 31, 2026

Joint Facilities Advisory Commission

Reappoint     Brian Harner for a term ending May 31, 2025
Reappoint     Claire Noakes for a term ending May 31, 2025
Reappoint     Stacy Snyder for a term ending May 31, 2025

Neighborhood Complete Streets Commission

Reappoint     Steve Wardell for a term ending May 31, 2026
Appoint         Margarita Scott Brose as At-Large member for a term ending May 31,2026

Northern Virginia Transportation Commission

Appoint        Takis Karantonis and designate as the Virginia Railway Express Operations Board appointee from Arlington for term expiring December 31, 2023

Planning Commission

Appoint         Eric Berkey for a term ending May 31, 2027
Appoint         Tony Striner for a term ending May 31, 2027

Sports Commission

Reappoint     Jason Despain May 31, 2025

 

April 25th Recessed Meeting

Reappoint          Alicia Guajardo for a term ending on March 30, 2025

Citizens Advisory Commission on Housing

Appoint              Elizabeth Escovar for a term ending on April 30, 2027

Community Services Board

Reappoint          Dori Mitchell for a term ending on April 30, 2026

Economic Development Commission

Appoint              Andy VanHorn for a term ending on April 30, 2026
Appoint              Karen Rosales for a term ending on April 30, 2026

Park and Recreation Commission

Appoint              Nelson Dimpter for a term ending on April 30, 2025
Appoint              Alex Sanders for a term ending on April 30, 2025

Planning Commission

Appoint              Karen Guevara for a term ending April 30th, 2027

Technology Advisory Commission

Appoint              Miranda Willis for a term ending on April 30, 2026

 

March 21st Recessed Meeting

Arlington Partnership for Children, Youth and Families

Reappoint     Megan Mack for a term ending December 31, 2024
Reappoint     Dave Carlson for a term ending February 28, 2025

Citizens Advisory Commission on Housing

Reappoint     Haley Norris for a term ending March 31, 2027

Community Services Board

Appoint          Joseph Albert for a term ending March 31, 2026

Crystal and Pentagon Cities Council

Appoint          Jill Brown for a term ending March 31, 2025
Appoint          Ben D’Avanzo for a term ending March 31, 2025
Appoint          Rich Fernicola for a term ending March 31, 2025
Appoint          Wesley Mehr for a term ending March 31, 2025
Appoint          Robert Vaughn for a term ending March 31, 2025
Appoint          Jeffrey Williams for a term ending March 31, 2025
Appoint          Mory M. Zebhideh for a term ending March 31, 2025
Appoint          Tommy Amal, Economic Development Commission Representative
Appoint          Nia Bagley, Planning Commission Representative
Appoint          Shruti Kuppa, Park & Recreation Commission Representative
Appoint          Haley Norris, Citizens Advisory Commission on Housing Representative
Reappoint     Patrick Phillippi for a term ending November 30, 2024
Designate     Michael Dowell as Chair for a term ending December 31, 2023
Designate     Taylor Lawch as Vice Chair for a term ending December 31, 2023

Economic Development Commission

Appoint          Nick Gregorios for a term ending on March 31, 2026
Appoint          Jordan Tate for a term ending on March 31, 2026

Forestry and Natural Resources Commission

Appoint          Michael Beckmann for a term ending March 31, 2026

Technology Commission

Appoint          James Smith for a term ending March 31, 2026

Tenant-Landlord Commission

Appoint          Sarah Lanford for a term ending March 31, 2026

Animal Control Officer Appointment in accordance with the Code of Virginia 3.2-6555

Appoint          Grace Votroubek to the position of Deputy Animal Control Officer

 

February 21st Recessed Meeting

Board of Equalization of Real Estate Assessments

Reappoint       Ken Matzkin for a term ending December 31, 2023
Reappoint       Jose Peñaranda for a term ending December 31, 2023

Climate Change, Energy and Environment Commission (C2E2)

Appoint           Robert Sandoli for a term ending February 28, 2025
Appoint           Doug Snoeyenbos for a term ending February 28, 2025\
Reappoint       Mikaila Milton for a term ending February 28, 2025
Reappoint       Majdi Shomali for a term ending February 28, 2025

Commission on Aging

Appoint           Roland Watkins for a term ending February 28, 2026

Forestry and Natural Resources Commission

Reappoint       John Carey for a term ending February 28, 2026
Reappoint       Nat Ames for a term ending February 28, 2026

Joint Facilities Advisory Commission

Appoint           Diana Preston for a term ending February 28, 2025

Public Facilities Review Committee

Reappoint       Sara Steinberger for a term ending February 28, 2025
Designate       Sara Steinberger for a term ending February 28, 2024
Appoint           Nia Bagley for a term ending February 28, 2025
Appoint           Elizabeth Gearin for a term ending February 28, 2025

Transportation Commission (TC)

Appoint           Bryan Coleman for a term ending February 28, 2026
Appoint           Adam Theo for a term ending February 28, 2026

January 24th Recessed Meeting

Audit Committee

Reappoint          Bill Wiggins for a term ending January 31, 2025

Community Development Citizens Advisory Committee

Appoint              John Hageman for a term ending January 31, 2026

Community Oversight Board

Designate          Julie Evans as Chair for a term ending December 31, 2023
Designate          Garry Dean as Vice-Chair for a term ending December 31, 2023

Disability Advisory Commission

Reappoint          Leonardo Cantos for a term ending January 31, 2025

Economic Development Commission

Appoint              Stephen Fedorchak for a term ending January 31, 2026
Reappoint          Brad Mason for a term ending January 31, 2026

Fiscal Affairs Advisory Commission

Appoint              Melissa Adelman for a term ending January 31, 2025
Appoint              Blake Barnhill for a term ending January 31, 2025

Langston Boulevard Alliance

Reappoint          Matt Weinstein for a term ending January 31, 2026
Reappoint          Tom Wolfe for a term ending January 31, 2026

Neighborhood Complete Streets Commission

Appoint              Catherine Lewis for a term ending January 31, 2026

Park and Recreation Commission

Reappoint          Cleborne (Dean) Foster for a term ending January 31, 2025

Planning Commission

Reappoint          Devanshi Patel for a term ending January 31, 2027
Reappoint          Sarah Steinberger for a term ending January 31, 2027

 

January 3rd Organizational Meeting

Advisory Committee on Transportation Choices

Designate          Joshua Folb as Chair for a term ending June 30, 2023
Designate          Elizabeth Kiker as Vice Chair for a term June 30, 2023

Audit Committee

Designate          Christian Dorsey as Co-Chair
Designate          Takis Karantonis as Co-Chair

Citizens Advisory Commission on Housing

Designate          Kellen MacBeth as Chair

Civil Service Commission

Designate          George Bailey as Chair

Climate Change, Energy and Environment Commission

Designate          Joan McIntyre as Chair
Designate          Carrie Thompson as Vice Chair

Commission on Aging

Designate          Linda Kelleher as Chair
Designate          William Way as Vice Chair

Crystal City Citizens Review Council

Designate          Michael Dowell as Chair

Disability Advisory Commission 

Designate          Elizabeth Priaulx as Chair

Economic Development Commission 

Designate          Bill Dunn as Chair

Fiscal Affairs Advisory Commission

Designate          Peter Robertson as Chair

Forestry and Natural Resources Commission

Designate          Phil Klingelhofer as Chair
Designate          Kate Donohue as Vice Chair

Historical Affairs & Landmark Review Board

Designate          Omari Davis as Chair

Human Rights Commission

Designate          Helenanne Connolly as Chair
Designate          Christopher Wimbush as Vice Chair

Joint Facilities Advisory Commission

Designate          Stacy Snyder as Chair
Designate          Wells Harrell as Vice Chair

Partnership for Children, Youth and Families

Designate          Janetta Brewer as Co-Chair
Designate          Dave Carlson as Co-Chair

Park and Recreation Commission 

Designate          Shruti Kuppa as Chair
Designate          Jill Baker as Vice Chair

Planning Commission

Designate          Devanshi Patel as Chair

Technology Commission

Designate          Frank Jazzo as Chair
Designate          John Burke as Vice Chair

Tenant-Landlord Commission (TLC)

Designate          David Timm as Chair

Prior Year Appointments 

View 2022 Appointments

View 2021 Appointments

View 2020 Appointments

View 2019 Appointments

View 2018 Appointments