2024 Appointments

The County Board has made the following appointments:

May 21st Recessed Meeting

Arts Commission 

Appoint          Don Zientara for a term ending May 31, 2027

Commission on Aging

Appoint          Mollie Gelburd for a term ending May 31, 2027

Community Oversight Board

Appoint          Celina Schocken for a term ending May 31, 2028

Disability Advisory Commission

Reappoint      John (Bryant) Atkins for a term ending May 31, 2026

Park & Recreation Commission 

Designate      Gary Shinners as Vice Chair
Appoint          Daniel Garay for a term May 31, 2026
Reappoint      Jill Barker for a term ending May 31, 2026

Planning Commission

Reappoint      Leo Sarli for a term ending April 30, 2028

Rosslyn Business Improvement District Board of Directors

Reappoint      Sara Carioscia for a term ending January 31, 2026
Reappoint      James Derr for a term ending January 31, 2026

Sports Commission

Appoint          Meredith Wearing for a term ending May 31, 2026

Technology Advisory Commission

Reappoint      John Burke for a term ending May 31, 2027

April 20th Recessed Meeting

Arlington Partnership for Children, Youth & Families

Designate   Janetta Brewer as Co-Chair for a term ending December 31, 2024
Designate   David Carlson as Co-Chair for a term ending December 31, 2024    

Board of Equalization for Real Estate Assessments

Reappoint  Mary Dooley for a term ending December 31, 2024  
Designate   Mary Dooley as Chair for a term ending December 31, 2024    

Climate Change, Energy and Environment Commission  

Designate   Cindy Lewin as Chair for a term ending December 31, 2024
Designate   Joan McIntyre as Vice Chair for a term ending December 31, 2024
Appoint        Trevor Montano for a term ending April 30, 2026    

Community Development Citizens Advisory Commission  

Designate   Lara Malakoff as Chair for a term ending on June 30, 2024
Appoint        Wendy Thomas for a term ending on April 30, 2027    

Community Services Board  

Designate   Wendy Crawford as Chair for a term ending on June 30, 2024   

Crystal and Pentagon Cities Council 

Reappoint  Patrick Phillippi for a term ending April 30, 2026 

Disability Advisory Commission   

Designate   Alexa Mavroidis as Chair for a term ending December 31, 2024  

Economic Development Commission 

Reappoint    Seyeed (Sid) Mansur for a term ending April 30, 2027 

Neighborhood Complete Streets Commission 

Appoint        Eric Goodman as Pedestrian Advisory Committee representative for a term ending November 30, 2024 
Reappoint    Giles Crimi for a term ending April 30, 2027 

Sports Commission  

Designate      John Mingus as Chair for a term ending June 30, 2024  
Reappoint     David Lansing for a term ending April 30, 2026  
Appoint           Hamilton Humes for a term ending April 30, 2026 

April 2nd Work Session

Arlington Independent Media Board of Directors

Appoint       Diane Kresh for a term ending March 31, 2027

March 19th Recessed Meeting

Commission on Aging

Appoint          Kristen Johnson for a term ending March 31, 2027
Appoint          Peggy Jones for a term ending March 31, 2027

Commission for the Arts

Reappoint      Catherine Anselford for a term ending March 31, 2027

Community Services Board

Appoint           Arianna Zoghi for a term ending March 31, 2027

Crystal and Pentagon Cities Council

Reappoint      Susan English for a term ending February 28, 2026
Reappoint      Pamela Van Hine for a term ending February 28, 2026
Reappoint      Robert Mandle for a term ending March 31, 2026
Appoint          Jay Corbalis for a term ending March 31, 2026
Appoint          Meg Flores for a term ending March 31, 2026
Appoint          Gia Vosilla for a term ending March 31, 2026
Designate      Robert Vaughn as Vice Chair 

Forestry and Natural Resources Commission

Appoint         Elizabeth Gearin for a term ending March 31, 2027

Housing Commission

Appoint         Joseph Ventrone for a term ending March 31, 2028

Industrial Development Authority

Reappoint     Christopher Dour for a term ending March 31, 2028

Northern Virginia Conservation Trust

Reappoint     Phil Klingelhofer for a term ending March 31, 2027
Reappoint     Shruti Kuppa for a term ending March 31, 2027

Technology Advisory Commission

Reappoint     Jacqueline Snelling for a term ending March 31, 2027
Appoint         Jared Stancombe for a term ending March 31, 2027

February 27th Recessed Meeting

Audit Committee

Reappoint     John Vihstadt for a term ending January 31, 2026
Reappoint     Luanne Lohr for a term ending January 31, 2026

Board of Equalization of Real Estate Assessments

Reappoint     Jose Penaranda for a term ending December 31, 2024
Reappoint     Ken Matzkin for a term ending December 31, 2024
Reappoint     Johnny Mendez for a term ending December 31, 2024

Civil Service Commission

Reappoint     George Bailey for a term ending January 31, 2028

Climate Change; Energy and Environment Commission

Appoint          Joe Trivette for a term ending February 28, 2026

Commission for the Arts

Appoint          Yigit Cakar for a term ending February 28, 2027
Appoint          Mark Murawski for a term ending February 28, 2027

Commission on the Status of Women

Reappoint     Marguerete Luter for a term ending February 28, 2027
Reappoint     Sasha Whitney for a term ending February 28, 2027

Community Criminal Justice Board

Designate      Matt de Ferranti as Chair for a term ending February 28, 2025

Crystal and Pentagon Cities Council (CPCC)

Reappoint     Michael Dowell for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Richard Kelly for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Judy Freshman for a term ending February 28, 2026

Fiscal Affairs Advisory Commission

Reappoint     Lauren A. Harris for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Brian Marroquin for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Scott Pedowitz for a term ending February 28, 2026

Forestry & Natural Resources Commission

Reappoint     Bill Browning for a term ending January 31, 2027
Reappoint     Melody Mobley for a term ending January 31, 2027

Historic Affairs and Landmark Review Board

Reappoint     Carmela Hamm for a term ending February 29, 2028

Housing Commission

Appoint         Daniel Ross for a term ending February 29, 2028
Appoint         Jason Schwartz for a term ending February 29, 2028
Reappoint     Anika Montgomery for a term ending January 31, 2028
Reappoint     Karen Serifs for a term ending January 31, 2028

Joint Facilities Advisory Commission

Reappoint     Andy Greenwood for a term ending January 31, 2026

Park and Recreation Commission

Appoint          Andreana Lin for a term ending February 28, 2026

Neighborhood Complete Streets Commission

Appoint          Kathleen Reeder as Arlington Neighborhoods Advisory Committee representative.

NOVA Parks

Reappoint      Paul Ferguson for a term ending February 29, 2028

 

January 23rd Recessed Meeting

Arlington Independent Media Board

Appoint         Richard Archambault
Appoint         Bryna Helfer

Commission on Aging

Appoint         Michael Bouchard for a term ending January 31, 2027
Appoint         Catalina Calachan for a term ending January 31, 2027
Appoint         Katarzyna Shaw for a term ending January 31, 2027

Commission for the Arts

Appoint         Emily Crews for a term ending January 31, 2027

Historic Affairs and Landmark Review Board

Appoint         Nan Dreher for a term ending January 31, 2028

Human Rights Commission

Designate     Bill Rice as Chair for a term ending December 31, 2024

Technology Advisory Commission

Appoint         Biran Zhang for a term ending January 31, 2027

Transportation Commission

Appoint         Meg Flores for a term ending January 31, 2027
Reappoint     Ajdin Muratovic for a term ending December 31, 2026

January 2nd Organizational Meeting

For terms ending December 31, 2024 unless otherwise noted.

Audit Committee

Designate                  Takis Karantonis as Co-Chair
Designate                  Maureen Coffey as Co-Chair

Civil Service Commission

Designate                  George Bailey as Chair

Climate Change, Energy and Environment Commission

Designate                  Joan McIntyre as Chair

Commission on Aging

Designate                  William Way until September 30, 2024
Designate                  Kathleen Cameron as Vice Chair until September 30, 2024

Community Oversight Board

Designate                  Julie Evans as Chair

Disability Advisory Commission 

Designate                  Elizabeth Priaulx as Chair

Economic Development Commission 

Designate                  Bill Dunn as Chair
Designate                  Kevin Yam as Vice Chair  

Fiscal Affairs Advisory Commission

Designate                  Gillian Burgess as Chair    

Forestry and Natural Resources Commission

Designate                  Phil Klingelhofer as Chair

Historical Affairs & Landmark Review Board

Designate                  Omari Davis as Chair
Designate                  Kaydee Myers as Vice Chair

Housing Commission

Designate                  Kellen MacBeth as Chair

Human Rights Commission

Appoint                      Angela Malone to a term ending January 31, 2027

Joint Facilities Advisory Commission

Designate                  Stacy Snyder as Chair
Designate                  Wells Harrell as Vice Chair

Partnership for Children, Youth and Families

Designate                  Janetta Brewer as Co-Chair
Designate                  Dave Carlson as Co-Chair

Park and Recreation Commission 

Designate                  Jill Barker as Chair
Designate                  Shruti Kuppa as Vice Chair

Planning Commission

Designate                  Sara Steinberger as Chair

Public Facilities Review Committee

Designate                  Nia Bagley as Chair

Technology Advisory Commission

Designate                  John Burke as Chair
Designate                  Frank Jazzo as Vice Chair

Tenant-Landlord Commission (TLC)

Designate                  David Timm as Chair

Prior Year Appointments

View 2023 Appointments

View 2022 Appointments

View 2021 Appointments

View 2020 Appointments

View 2019 Appointments

View 2018 Appointments