2024 Appointments

The County Board has made the following appointments:

April 2nd Work Session

Arlington Independent Media Board of Directors

Appoint       Diane Kresh for a term ending March 31, 2027

March 19th Recessed Meeting

Commission on Aging

Appoint          Kristen Johnson for a term ending March 31, 2027
Appoint          Peggy Jones for a term ending March 31, 2027

Commission for the Arts

Reappoint      Catherine Anselford for a term ending March 31, 2027

Community Services Board

Appoint           Arianna Zoghi for a term ending March 31, 2027

Crystal and Pentagon Cities Council

Reappoint      Susan English for a term ending February 28, 2026
Reappoint      Pamela Van Hine for a term ending February 28, 2026
Reappoint      Robert Mandle for a term ending March 31, 2026
Appoint          Jay Corbalis for a term ending March 31, 2026
Appoint          Meg Flores for a term ending March 31, 2026
Appoint          Gia Vosilla for a term ending March 31, 2026
Designate      Robert Vaughn as Vice Chair 

Forestry and Natural Resources Commission

Appoint         Elizabeth Gearin for a term ending March 31, 2027

Housing Commission

Appoint         Joseph Ventrone for a term ending March 31, 2028

Industrial Development Authority

Reappoint     Christopher Dour for a term ending March 31, 2028

Northern Virginia Conservation Trust

Reappoint     Phil Klingelhofer for a term ending March 31, 2027
Reappoint     Shruti Kuppa for a term ending March 31, 2027

Technology Advisory Commission

Reappoint     Jacqueline Snelling for a term ending March 31, 2027
Appoint         Jared Stancombe for a term ending March 31, 2027

February 27th Recessed Meeting

Audit Committee

Reappoint     John Vihstadt for a term ending January 31, 2026
Reappoint     Luanne Lohr for a term ending January 31, 2026

Board of Equalization of Real Estate Assessments

Reappoint     Jose Penaranda for a term ending December 31, 2024
Reappoint     Ken Matzkin for a term ending December 31, 2024
Reappoint     Johnny Mendez for a term ending December 31, 2024

Civil Service Commission

Reappoint     George Bailey for a term ending January 31, 2028

Climate Change; Energy and Environment Commission

Appoint          Joe Trivette for a term ending February 28, 2026

Commission for the Arts

Appoint          Yigit Cakar for a term ending February 28, 2027
Appoint          Mark Murawski for a term ending February 28, 2027

Commission on the Status of Women

Reappoint     Marguerete Luter for a term ending February 28, 2027
Reappoint     Sasha Whitney for a term ending February 28, 2027

Community Criminal Justice Board

Designate      Matt de Ferranti as Chair for a term ending February 28, 2025

Crystal and Pentagon Cities Council (CPCC)

Reappoint     Michael Dowell for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Richard Kelly for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Judy Freshman for a term ending February 28, 2026

Fiscal Affairs Advisory Commission

Reappoint     Lauren A. Harris for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Brian Marroquin for a term ending February 28, 2026
Reappoint     Scott Pedowitz for a term ending February 28, 2026

Forestry & Natural Resources Commission

Reappoint     Bill Browning for a term ending January 31, 2027
Reappoint     Melody Mobley for a term ending January 31, 2027

Historic Affairs and Landmark Review Board

Reappoint     Carmela Hamm for a term ending February 29, 2028

Housing Commission

Appoint         Daniel Ross for a term ending February 29, 2028
Appoint         Jason Schwartz for a term ending February 29, 2028
Reappoint     Anika Montgomery for a term ending January 31, 2028
Reappoint     Karen Serifs for a term ending January 31, 2028

Joint Facilities Advisory Commission

Reappoint     Andy Greenwood for a term ending January 31, 2026

Park and Recreation Commission

Appoint          Andreana Lin for a term ending February 28, 2026

Neighborhood Complete Streets Commission

Appoint          Kathleen Reeder as Arlington Neighborhoods Advisory Committee representative.

NOVA Parks

Reappoint      Paul Ferguson for a term ending February 29, 2028

 

January 23rd Recessed Meeting

Arlington Independent Media Board

Appoint         Richard Archambault
Appoint         Bryna Helfer

Commission on Aging

Appoint         Michael Bouchard for a term ending January 31, 2027
Appoint         Catalina Calachan for a term ending January 31, 2027
Appoint         Katarzyna Shaw for a term ending January 31, 2027

Commission for the Arts

Appoint         Emily Crews for a term ending January 31, 2027

Historic Affairs and Landmark Review Board

Appoint         Nan Dreher for a term ending January 31, 2028

Human Rights Commission

Designate     Bill Rice as Chair for a term ending December 31, 2024

Technology Advisory Commission

Appoint         Biran Zhang for a term ending January 31, 2027

Transportation Commission

Appoint         Meg Flores for a term ending January 31, 2027
Reappoint     Ajdin Muratovic for a term ending December 31, 2026

January 2nd Organizational Meeting

For terms ending December 31, 2024 unless otherwise noted.

Audit Committee

Designate                  Takis Karantonis as Co-Chair
Designate                  Maureen Coffey as Co-Chair

Civil Service Commission

Designate                  George Bailey as Chair

Climate Change, Energy and Environment Commission

Designate                  Joan McIntyre as Chair

Commission on Aging

Designate                  William Way until September 30, 2024
Designate                  Kathleen Cameron as Vice Chair until September 30, 2024

Community Oversight Board

Designate                  Julie Evans as Chair

Disability Advisory Commission 

Designate                  Elizabeth Priaulx as Chair

Economic Development Commission 

Designate                  Bill Dunn as Chair
Designate                  Kevin Yam as Vice Chair  

Fiscal Affairs Advisory Commission

Designate                  Gillian Burgess as Chair    

Forestry and Natural Resources Commission

Designate                  Phil Klingelhofer as Chair

Historical Affairs & Landmark Review Board

Designate                  Omari Davis as Chair
Designate                  Kaydee Myers as Vice Chair

Housing Commission

Designate                  Kellen MacBeth as Chair

Human Rights Commission

Appoint                      Angela Malone to a term ending January 31, 2027

Joint Facilities Advisory Commission

Designate                  Stacy Snyder as Chair
Designate                  Wells Harrell as Vice Chair

Partnership for Children, Youth and Families

Designate                  Janetta Brewer as Co-Chair
Designate                  Dave Carlson as Co-Chair

Park and Recreation Commission 

Designate                  Jill Barker as Chair
Designate                  Shruti Kuppa as Vice Chair

Planning Commission

Designate                  Sara Steinberger as Chair

Public Facilities Review Committee

Designate                  Nia Bagley as Chair

Technology Advisory Commission

Designate                  John Burke as Chair
Designate                  Frank Jazzo as Vice Chair

Tenant-Landlord Commission (TLC)

Designate                  David Timm as Chair

Prior Year Appointments

View 2023 Appointments

View 2022 Appointments

View 2021 Appointments

View 2020 Appointments

View 2019 Appointments

View 2018 Appointments