2024 Appointments

The County Board has made the following appointments:

January 23rd Recessed Meeting

Arlington Independent Media Board

Appoint         Richard Archambault
Appoint         Bryna Helfer

Commission on Aging

Appoint         Michael Bouchard for a term ending January 31, 2027
Appoint         Catalina Calachan for a term ending January 31, 2027
Appoint         Katarzyna Shaw for a term ending January 31, 2027

Commission for the Arts

Appoint         Emily Crews for a term ending January 31, 2027

Historic Affairs and Landmark Review Board

Appoint         Nan Dreher for a term ending January 31, 2028

Human Rights Commission

Designate     Bill Rice as Chair for a term ending December 31, 2024

Technology Advisory Commission

Appoint         Biran Zhang for a term ending January 31, 2027

Transportation Commission

Appoint         Meg Flores for a term ending January 31, 2027
Reappoint     Ajdin Muratovic for a term ending December 31, 2026

January 2nd Organizational Meeting

For terms ending December 31, 2024 unless otherwise noted.

Audit Committee

Designate                  Takis Karantonis as Co-Chair
Designate                  Maureen Coffey as Co-Chair

Civil Service Commission

Designate                  George Bailey as Chair

Climate Change, Energy and Environment Commission

Designate                  Joan McIntyre as Chair

Commission on Aging

Designate                  William Way until September 30, 2024
Designate                  Kathleen Cameron as Vice Chair until September 30, 2024

Community Oversight Board

Designate                  Julie Evans as Chair

Disability Advisory Commission 

Designate                  Elizabeth Priaulx as Chair

Economic Development Commission 

Designate                  Bill Dunn as Chair
Designate                  Kevin Yam as Vice Chair  

Fiscal Affairs Advisory Commission

Designate                  Gillian Burgess as Chair    

Forestry and Natural Resources Commission

Designate                  Phil Klingelhofer as Chair

Historical Affairs & Landmark Review Board

Designate                  Omari Davis as Chair
Designate                  Kaydee Myers as Vice Chair

Housing Commission

Designate                  Kellen MacBeth as Chair

Human Rights Commission

Appoint                      Angela Malone to a term ending January 31, 2027

Joint Facilities Advisory Commission

Designate                  Stacy Snyder as Chair
Designate                  Wells Harrell as Vice Chair

Partnership for Children, Youth and Families

Designate                  Janetta Brewer as Co-Chair
Designate                  Dave Carlson as Co-Chair

Park and Recreation Commission 

Designate                  Jill Barker as Chair
Designate                  Shruti Kuppa as Vice Chair

Planning Commission

Designate                  Sara Steinberger as Chair

Public Facilities Review Committee

Designate                  Nia Bagley as Chair

Technology Advisory Commission

Designate                  John Burke as Chair
Designate                  Frank Jazzo as Vice Chair

Tenant-Landlord Commission (TLC)

Designate                  David Timm as Chair

Prior Year Appointments

View 2023 Appointments

View 2022 Appointments

View 2021 Appointments

View 2020 Appointments

View 2019 Appointments

View 2018 Appointments